Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ukázka z referátu Historie bylinného léčitelství

... Nejznámějšími našimi herbáři jsou od J. Černého (Kniha lékařská, nejstarší herbář z r. 1517), Adama Zálužanského ze Zálužan a Mistra Křišt´ana. S bylinkářstvím v dobách baroka je spojena také inkvizice. Od 18. století se začíná zajímat o léčivé účinky bylin moderní věda. Ta postupně odstranila všechny báchorky, které lidé kolem bylin za staletí nashromáždili. Bylinné drogy se staly základem po výrobu léků. Některé byly postupně nahrazeny anorganickými látkami. Lidové léčitelství ztratilo na významu. Dnes si už lidé většinu bylinek obstarávají již ve zhotovených směsích v lékárnách.
Lidové léčitelství je však již navždy obsaženo v národních názvech jednotlivých rostlin. Tyto názvy nám někdy připomínají vlastnosti rostlin jako např. při léčení plic používaný plicník lékařský, na játra jaterník podléška, při zlomeninách kostival lékařský ?. Některé jsou pojmenované po bozích a hrdinech jako např. iris, narcis, petrklíč, andělika lékařská. Některé názvy jsou dosti kuriózní za všechny svízel přítula.
Dnes je známo asi 4 000 druhů léčivých rostlin. Nové se však stále objevují a to především v tropických oblastech, kde by se moli nacházet léky na všechny dnešní choroby. U nás se používá asi 220 druhů léčivých rostlin. Některé jsou již dokonale prozkoumané, jiné ještě svá tajemství skrývají (hloh, jitrocel, lípa).

Celý referát Historie bylinného léčitelství

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář